Sizlere EKOFİL‘in doğuşunu anlatan bir yazı yazmak istedim ancak belki de bundan 10 yıl önce başlayan bir süreci özetlemekte ne kadar başarılı oldum bilemiyorum!

Topluluk destekli yayıncılık fikri yıllar içinde, onlarca insanın fikir, emek ve desteğiyle, sayısız armağan çemberinin, kitle fonlama girişiminin, gıda topluluklarının ve başka deneyimlerin etkisiyle doğdu. Topluluk olmaya, armağanlarımızı ve kaynaklarımızı paylaşmaya dair bu altyapı 17 Temmuz 2017’de beni sosyal medyada bir çağrı yapmaya itti. Eşime dostuma hitaben, öyle çaçalakalem, “Birlikte seçeceğimiz kitapları dağıtım şirketlerinin tekeline girmeden, emek verenleri aç bırakmadan Türkçeye çevirip ya da yazıp yayımlayacağımız bir girişimin hayalini kuruyorum… Bilgisiyle, emeğiyle, parasıyla, çevresiyle ya da kalbiyle ve aktif olarak katkıda bulunmak isteyenler parmak kaldırsın,” dedim.

14-15 Ekim 2017 - İstanbul - İlk Toplantımız

14-15 Ekim 2017 – İstanbul – İlk Toplantımız

Bir kaç kişinin görüp beğenmesini beklerken çok sayıda destekleyici yorumun heyecanıyla bir adım daha ileri gitme cesareti buldum, bir anket formu hazırladım ve niyetimi şöyle açıkladım:

“Yayımlayacağı kitapları birlikte seçen, birlikte finanse eden, birlikte yayına hazırlayan, birlikte tanıtan ve satan, yazar, çevirmen, editör, grafiker, okuyucu, satıcı vb. paydaşların ortak olduğu bir kolektif/kooperatif yapısı hayaliyle sizlere bir çağrı yaptım. Ticari sebeplerle basılamayan kıymetli kitaplar, emeğinin karşılığını alamadığı için yazarlık/çevirmenlik yapamayanlar, bazı kitapların çıkmasını yıllardır bekleyen okurlar… burada buluşsun istiyorum ve bunun dışında önceden planlanmış şekillenmiş hiçbir şey yok henüz. Bir de yayınlarımızın amacı hayatı güzelleştirmek olsun… Aşağıdaki soruları cevaplarsanız hem bir iletişim ağı kurmuş hem de sizi buraya getiren beklentilerinizi öğrenmiş olacağım; sonrasında umarım kısa bir süre içinde yüz yüze görüşüp uzun uzun konuşup bu yapıyı birlikte şekillendirebiliriz… İlginize teşekkür ederim.”

Bugün de sizlere o ankete cevap veren 81 kişi içinden, mesafelere rağmen ve elbette kişisel azimleriyle bu çalışmayı sürdürmeyi başarmış, bu çağrıdaki niyeti hâlâ heyecanla taşıyan bir ekip adına yazıyorum. Yaklaşık bir buçuk yıldır yürüttüğümüz yoğun çalışma, sayısız yazışma ve skype görüşmesiyle gezegeni ve üzerindekileri sevenler için kitaplar üretmeyi amaçlayan, sürdürülebilirliği olan, dönüşüme açık, topluluk destekli bir model tasarlamaya çalıştık. Bir yandan da karşınıza elimiz boş çıkmak olmaz diye nefis bir kitap hazırladık.

Modelimiz sizi de heyecanlandırıyorsa sizi de türeticimiz olarak aramıza bekliyoruz. Bize katılmak için üyelik ve destek formumuzu doldurmanız yeterli.

Birlikte üretmek ve okumak için sabırsızlıkla…

Pin It on Pinterest