Canlı yayın serimizin 3.sünü Pazar günü 12.00’da Gediz Gıda Topluluğu koordinatörlerinden Esin Pamuk ile Instagram canlı yayını olarak yapıyoruz.

Esin Pamuk İzmir’deki gıda topluluklarının oluşumunda başından beri aktif bir isim; BİTOT’un (Batı İzmir Topluluk Destekli Tarım Grubu) şekillenmesinde çalıştıktan sonra, şimdilerde BİTOT bünyesinden çıkan Gediz Gıda Topluluğu ile uğraşıyor.

Kendisiyle Gıda Toplulukları nasıl çalışır, üreticilerle nasıl organize olur, tüketicileri nasıl birer “türetici”ye dönüştürür gibi konularda konuştuk. Sohbette gönüllülük, güven ilişkisi, dayanışma ruhu, risk paylaşımı, temiz gıda, aracısızlık, birlikte eğlenmek gibi kavramları uygulamaya dayalı deneyimlerle olabildiğince açmaya çalıştık.

Söyleşiyi aşağıdaki oynat tuşuna basarak veya linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

View this post on Instagram

Canlı yayın serimizin 3.sünü 17 Mayıs Pazar günü 12.00'da Gediz Gıda Topluluğu koordinatörlerinden Esin Pamuk ile Instagram canlı yayını olarak yapıyoruz. Esin Pamuk İzmir'deki gıda topluluklarının oluşumunda başından beri aktif bir isim; BİTOT'un (Batı İzmir Topluluk Destekli Tarım Grubu) şekillenmesinde çalıştıktan sonra, şimdilerde BİTOT bünyesinden çıkan Gediz Gıda Topluluğu ile uğraşıyor. Kendisiyle Gıda Toplulukları nasıl çalışır, üreticilerle nasıl organize olur, tüketicileri nasıl birer "türetici"ye dönüştürür gibi konularda konuşacağız. Sohbette gönüllülük, güven ilişkisi, dayanışma ruhu, risk paylaşımı, temiz gıda, aracısızlık, birlikte eğlenmek gibi kavramları uygulamaya dayalı deneyimleri olabildiğince açmaya çalıştık. Keyifli seyirler dileriz. ^_^

A post shared by EKOFİL (@ekofilyayinlari) on

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Canlı yayın serimizin 3.sünü 17 Mayıs Pazar günü 12.00’da Gediz Gıda Topluluğu koordinatörlerinden Esin Pamuk ile Instagram canlı yayını olarak yapıyoruz. Esin Pamuk İzmir’deki gıda topluluklarının oluşumunda başından beri aktif bir isim; BİTOT’un (Batı İzmir Topluluk Destekli Tarım Grubu) şekillenmesinde çalıştıktan sonra, şimdilerde BİTOT bünyesinden çıkan Gediz Gıda Topluluğu ile uğraşıyor. Kendisiyle Gıda Toplulukları nasıl çalışır, üreticilerle nasıl organize olur, tüketicileri nasıl birer “türetici”ye dönüştürür gibi konularda konuşacağız. Sohbette gönüllülük, güven ilişkisi, dayanışma ruhu, risk paylaşımı, temiz gıda, aracısızlık, birlikte eğlenmek gibi kavramları uygulamaya dayalı deneyimleri olabildiğince açmaya çalıştık. Keyifli seyirler dileriz. ^_^

EKOFİL (@ekofilyayinlari)’in paylaştığı bir gönderi ()


Korona Hafızası Ekofil Topluluğu üyelerinin korona salgını dönemindeki duygu, düşünce ve yaratımlarını paylaşmaları için açılmış bir alandır. Korona Hafızası kapsamında yapılan yayınların içerikleri tamamen katılımcılara aittir, EKOFİL’in görüşlerini yansıtmayabilir.


 

Pin It on Pinterest